Mercedes Vito mu ? Volksvagen Caravelle mi ?

Volksvagen Caravelle’in sürücü koltuğu dışında önde tek bir yolcu koltuğu var. Mercedes Vito’da ise önde iki kişilik yolcu koltuğu var. Arkada Caravellein iki çift bir de üçlü koltuğu ile üç oturma sırası sunulurken, Vito’da ise iki oturma sırasından her biri, ikili ve tekli koltuklardan oluşuyor. Caravelle’in koltukları rakibinden daha geniş. Vito ise rakibinin önüne yüksek kalite algısıyla geçiyor.

Vito’nun iki sıralı koltuk düzeni, bagaj hacmi konusunda Caravelle’e göre daha cömert olmasını sağlıyor. Sürüş özelliklerine baktığımızda Caravelle’in daha itaatkar bir direksiyon sistemi olduğunu görüyoruz.

Vito ise daha fazla konfor odaklı, yumuşak bir direksiyon sistemine sahip. Süspansiyon sistemi de Caravelle’den daha yumuşak. Ancak Caravelle’in süspansiyon sistemi konfor ve dinamizim konularında daha dengeli bir sürüş tecrübesi yaşatıyor. Her iki “otomobil” de otomatik şanzımana sahip. Caravelle’in çift kavramalısı Vito’ya göre daha seri vites geçişleri sağlasa da alt devirlerde, Vito’nun geleneksel tork konvertörlü şanzımanı karşısında kararsız vites geçişleri yaşatabiliyor.

Sonuç olarak yolcu taşımak için üretilen Mercedes Vito ve Caravelle 8+1 arasında, Caravelle’in oturma düzeni ve koltuk konforu daha başarılı. Şanzıman istikrarı ve kalite hissiyle ise Vito öne çıkıyor.